Кои са рисковите фактори за развитието на интернет зависимостите?
Вие се намирате в по-голям риск от възникването на интернет зависимости, ако:
1. Страдате от висока тревожност. В този случай може да използвате интернет, за да отклоните вниманието си от своите тревоги и страхове. Тревожно разстройство като обсесивно-компулсивното разстройство може също да допринесе за прекалено честото проверяване на електронната поща и компулсивното (натрапчиво) използване на интернет.
2. Сте депресиран. Интернет може да бъде начин на бягство от депресивни чувства, но в същото време твърде многото време, прекарано онлайн, може да влоши нещата. Интернет зависимостта допълнително допринася за стрес, изолация и самота.
3. Страдате от някаква друга зависимост. Много интернет зависими страдат от някаква друга зависимост, като от наркотици, алкохол, хазарт и секс.
4. Ви липсва социална подкрепа. Интернет зависимите често използват социални мрежи, чат или онлайн игри като безопасен начин за изграждане на нови взаимоотношения и по-уверено свързване с други хора.
5. Сте нещастен тийнейджър. Може би се чудите къде е вашето място и интернет може да ви кара да се чувствате по-уютно отколкото се чувствате с вашите приятели от истинския живот.
6. Сте по-малко мобилен или социално активен отколкото сте били преди. Например, ако се справяте с нововъзникнала инвалидност, която ограничава способността ви за придвижване. Или отглеждате малки деца, което прави трудно излизането от къщи или контакта със стари приятели.
7. Сте стресиран. Някои хора използват интернет за намаляване на стреса, но в същото време това може да има обратен ефект. Колкото повече време прекарвате в интернет, толкова по-високи ще бъдат нивата ви на стрес.
Тест за интернет зависимости (на английски). Този тест не поставя диагноза и не отменя консултацията със специалист!
В допълнение към това, докато четях, попаднах на малко история относно компютърната зависимост и интернет зависимостите като цяло. Въпреки че все още това е спорен феномен, много от изследователите са склонни да изследват и да дискутират въпроса, тъй като употребата на компютър е неизбежна и повсеместна в съвременния свят.
М. Шотън е първият изследовател, който използва термина „компютърна зависимост“ през 1989 г. Анализирайки литературата, посветена на зависимости като алкохолизма и хазарта, изследователката решава, че поведението на пълно отдаване на разработването на софтуер и хардуер от група мъже, водещо до пренебрегване на семействата и приятелите им, е интернет зависимост.
Авторката на споменатия по-горе тест, К. Янг, се позовава при определянето на интернет зависимостите на критериите за патологичен хазарт, категоризирани в DSM-IV като разстройство на импулса. Адаптирайки именно критериите за патологичен хазарт, тя създава въпросника за интернет зависимостите.
Определено любопитно е да се направи и разграничението на интернет зависимостите спрямо обекта им. От тази перспектива, те са: киберсекс/порнография, пристрастяване към интернет връзки, компулсивни дейности в интернет (залагане, онлайн игри, пазаруване), информационно претоварване (породено от компулсивно търсене на информация и организирането й, водещо до намаляване на продуктивността). Това дава на явлението доста широк спектър от поведения. Ето защо част от изследователите са склонни да разграничават два типа проблеми, свързани с интернет: първичен и вторичен. Първичната зависимост има за обект самия интернет. А вторичната интернет зависимост се свързва със съществуващ вече проблем или компулсивно поведение, което намира реализация именно през интернет.
Източници:
http://www.helpguide.org/mental/internet_cybersex_addiction.htm
„Взаимовръзка между Интернет зависимости и благополучие“, сборник научни доклади VI-ти Национален конгрес по психология, София 18-20.XI.2011, с. 793-800