След изпиването на чаша кафе например, кофеинът се абсорбира в кръвта и телесните тъкани за около 45 минути. Най-високата концентрация в кръвната плазма се достига около 15-20 минути след поглъщането. Какво се случва, когато достигне мозъка?
Защо ни се доспива?
Един от факторите е вещество, наречено аденозин. То се среща във всички човешки клетки. В мозъка действа като инхибиращ невротрансмитер и се свързва с аденозиновите рецептори. Това означава, че действа като депресант на централната нервна система.
При нормални условия, аденозинът спомага за съня и потиска възбудата чрез забавяне на нервната активност. Аденозинът също така разширява кръвоносните съдове в мозъка, за да се увеличи приема на кислород по време на сън. В будно състояние нивата му се покачват с всеки изминал час.
Как действа кофеинът?
За нервната клетка кофеинът изглежда като аденозин. Той се свързва със същите рецептори, но за разлика от аденозина не намалява тяхната активност. Кофеинът заема всички рецептори, с които обикновено се свързва аденозинът и клетката вече не може да „усети“ аденозина. Резултатът е засилена клетъчна активност.
Кофеинът блокира и действието на аденозина да разширява кръвоносните съдове и вместо това ги стеснява. Поради тази причина кофеинът се използва като болкоуспокояващо при главоболие.
Друго действие на кофеина е, че предизвиква повишена активност на хипофизната жлеза, която отделя хормони, за да накара надбъбречните жлези да отделят адреналин. Той привежда тялото в т.нар. режим „борба или бягство“ и неговите ефекти върху тялото са следните: разширени зеници, отворени дихателни пътища, ускорен сърдечен ритъм, стесняване на повърхностните кръвоносни съдове и повишено кръвно налягане, намален кръвопоток към стомаха, изпускане на захар от черния дроб за допълнителна енергия и стягане мускулите.