Кога беше последният път, когато си взехте продължителна почивка от социалните медии, интернета и/или от всичките си устройства? Ако е било отдавна или не сте напълно сигурни, може би е време да си направите дигитален детокс – да поставите малко разстояние между вас и дигиталния свят и да се фокусирате върху физическия свят.
Какво е дигитален детокс?
Понякога е много трудно да се изключиш от останалия свят. Дигиталният свят се е превърнал в толкова интегрална част от всекидневния ни живот, че често едва забелязваме, че може би злоупотребяваме с него. Знам, че аз със сигурност твърде много използвам устройствата си. Постоянно чета новини, редовно обновявам информационния поток в социалните си медии – просто да не съм пропуснала нещо важно, и се отнасям в края на вечерта, докато филмовият канал гърми през екрана ми. Мисълта ми е, че понякога е трудно да си представим един продължителен период от време, през който не сме включени в дигиталния свят.
Дигиталният детокс ни позволява да си вземем почивка от всички тези неща. Това означава да изключим мобилните си телефони, смартфоните, таблетите и лаптопите и да се отдалечим от дигиталния свят. Това е свободно от екрана време за вас, което да използвате, за да правите нещо друго и да си починете. Детоксът може да е толкова дълъг, колкото поискате – от 24 часа нагоре. Заради целта на тази статия и поради факта, че в повечето случаи работата ни е свързана в някаква степен с дигиталния свят, ние ще се спрем на дигитален детокс за един уикенд.
Защо е добра идея да си направим дигитален детокс?
Да сме свързани с дигиталния свят може да бъде много полезно по много начини. Това ни позволява да се срещнем и влезем във взаимодействие с други хора с подобни на нашите интереси, за да говорим за нещата, които ни интересуват. Можем да учим и четем повече чрез интернет, да поддържаме по-лесно контакт с приятели и роднини от голямо разстояние и да знаем какво се случва по целия свят. Всички тези неща са положителни и както е важно да си вземем почивка, така е добре и да помним големите ползи от пътуването през дигиталния свят.
Но прекалената употреба на дигиталните технологии и интернет може да причини много проблеми.
Според доклада #StatusOfMind на Кралското общество за обществено здраве:
„Използването на социалните медии е свързано с повишени нива на тревожност, депресия и проблеми със съня“ и „тормозът в кибер-пространството е нарастващ проблем, като 7 от 10 младежи казват, че са го преживявали“.
Ако си направите детокс, това ще ви даде възможност да практикувате майндфулнес (осъзнаване). Прекъсването на връзката и изключването ви карат да се върнете в настоящия момент, в настоящата ви среда и да взаимодействате с хората около вас.
Някои добри съвети за дигитален детокс:
- Определете колко дълго ще трае дигиталният детокс – дали ще е един ден, целия уикенд или цяла седмица. Очевидно е, че ако работите нещо, което изисква използването на дигитални устройства, една седмица може и да не е възможна, но е важно да го утвърдите за себе си.
- Изключете нотификациите на всички приложения за социални медии на телефона си по време на този период.
- Настройте автоматичен отговор за отсъствие от работа на електронната си поща по време на уикенда, за да сте сигурни, че всеки, който ви търси, знае, че не сте на разположение през тези дни.
- Уведомете приятелите и семейството си какво планирате да правите, за да знаят, че може да им е по-трудно да се свържат с вас от обикновено.
- Планирайте си уикенда: ако ще правите дигитален детокс, е наистина важно да се уверите, че ще има много неща, които да правите. Дали ще си направите дълга разходка сред природата сами или със семейство/приятели; дали ще вземете книга от купчината, която сте струпали на шкафчето си до леглото, за да четете; дали се ще видите с приятели на кафе или ще отидете да послушате музика на живо – идеята е да се потопите във физическия свят.
- Ако ще се срещате с приятели, защо не си направите свободна от дигитални устройства зона? Това е изпробван от мен и приятелите ми метод на Бъдни вечер. Можете да определите наказания за нарушаването на правилата, като например купуването на следващото кафе.
- Отидете на някое ново място или опитайте нещо ново. Преживяването на нещо ново е чудесен начин да се свържете с физическия свят.
- Използвайте това време, за да поработите над петте пътя към благополучието: свързвайте се с другите; бъдете активни; забелязвайте това, което ви заобикаля; не спирайте да учите нови неща и давайте на другите.